ABOUT US
Directors & Key Management

Our Board consists of nine members, including five executive Directors, one nonexecutive Director and three independent non-executive Directors. Our Board oversees our overall policies, strategies and objectives, key operational initiatives, performance and measurement, internal controls and risk management, major funding and investment proposals, financial performance reviews and corporate governance practices. Approval of our Board is required for such matters including but not limited to corporate restructuring, mergers and acquisitions, major investments and divestments, material acquisitions and disposals of assets, major corporate policies on key areas of operations, share issuance, dividend and other returns to shareholders, acceptances of bank facilities, annual budget and release of our Group’s financial results.

Chairman of our Board and non-executive Director

Mr. Zhou Jun (周軍), aged 49, is our non-executive Director and the chairman of our Board. He is mainly responsible for the overall corporate strategies, strategic planning and development of our Group. Mr. Zhou was first appointed as our non-executive Director on April 7, 2010, was re-designated as our executive Director on March 5, 2012 and was last re-elected on April 27, 2015. Mr. Zhou was re-designated as a nonexecutive Director on March 12, 2018. He has been the chairman of our Company since May 2012.

Mr. Zhou has over 20 years of professional experience in securities, merger and acquisition, finance, real estate, project planning and corporate management. He is currently the chairman of the board and a non-executive director of the Shanghai Pharmaceuticals Holding Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 2607) and the Shanghai Stock Exchange (stock code: 601607). He has been a president and an executive director of Shanghai Industrial Investment (Holdings) Co., Ltd. (“SIIC”) since November 2007. He has also been the vice chairman and the chief executive officer since August 2016, and the executive director of SIHL Holdings, a company listed on the Hong Kong Exchange (stock code: 363), since April 2009, respectively. He has been the independent non-executive director of Zhejiang Expressway Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 576), since June 2012. He had been the executive director of Shanghai Industrial Urban Development Group Limited formerly known as Neo-China Land Group (Holdings) Ltd. a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 563) from July 2010 to June 2017. He is the chairman of Shanghai Shen-Yu Development Co., Ltd., the chairman of Shanghai Galaxy Investments Co., Ltd., the chairman of Shanghai Hu-Ning Expressway (Shanghai Section) Co., Ltd. and Shanghai Luqiao Development Co., Ltd., respectively.

Mr. Zhou is a member of the executive committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference in Shanghai. Mr. Zhou had held the positions of a deputy general manager of SIIC Real Estate Holdings (Shanghai) Co., Ltd. from April 1996 to March 2000, deputy general manager of Shanghai United Industrial Co., Ltd. from July 1997 to December 1997, managing director of Shanghai Galaxy Investments Co., Ltd from March 2000 to December 2006, and general manager of investment planning department of SIIC from December 2003 to December 2005, respectively.

Mr. Zhou obtained a Bachelor of Arts from Nanjing University in July 1991. He also obtained a Master of Economics in International Finance from Fudan University in July 1994.

Executive Directors & CEO

Mr. Xu Xiaobing (徐曉冰), aged 51, is our Chief Executive Officer & Executive Director. He is mainly responsible for overseeing the merger and acquisition related matters of our Group. Mr. Xu was first appointed to our Board on November 5, 2014 and was last re-elected on April 25, 2017.

Mr. Xu joined our Group in October 2010 as a director of SIIC Environment Holdings (Weifang). Mr. Xu started his career as a manager of the business development department in Shenzhen Hong Hua Co., Beijing Subsidiary in January 1992 before he joined Beijing New Horizon Computer Image Ltd as a manager in December 1992. He had been an investment and financial analyst in Beijing Jingfang Investment Management & Consultant Co. Ltd. from October 1996 to June 1999. From February 2000 to December 2016, he had held various senior positions in SIIC Management (Shanghai) Limited such as deputy head of investment planning department from February 2000 to January 2002, the head of integrated management department from January 2002 to June 2004, the assistant general manager and head of integrated management department from June 2004 to March 2006, deputy general manager from March 2006 to December 2008 and the general manager from December 2008 to December 2016. He is currently the deputy chief executive officer of SIHL Holdings, a company listed on the Hong Kong Exchange (stock code: 363).

Mr. Xu graduated from Peking University in the PRC in July 1989 with a bachelor’s degree in economics and a master’s degree in business administration in July 1998, respectively.

Mr. Feng Jun (馮駿), aged 54, is our executive Director. He is mainly responsible for overseeing the human resources related matters of our Group. Mr. Feng was first appointed to our Board on December 15, 2009 and was last re-elected on April 27, 2016.

Mr. Feng joined our Group in December 2009 as a non-executive Director and was subsequently appointed as an executive Director in April 2010. Mr. Feng is the director and general manager of SIIC Management (Shanghai) Limited. He has taken on senior positions with major investment companies such as being a director and deputy general manager in SIIC Investment (Shanghai) Co., Ltd from July 2002 to August 2004. Mr. Feng had previously served as a board member of SIIC Investment Co., Ltd. from August 2004 to December 2008, Tien Chu (Hong Kong) Co., Ltd. from August 2004 to December 2008, SIIC Management (Shanghai) Limited from December 2008 to June 2013. Mr. Feng had been the assistant chief executive officer and chief investment officer of SIHL Holdings, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 363), from June 2013 to December 2016. Mr. Feng has been an non-executive director of Canvest, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 1381) since March 31, 2017.

Mr. Feng obtained a master’s degree in economics from Wuhan University in the PRC in August 1987.

Mr. Li Zengfu (李增福), aged 53, is our executive Director. He is mainly responsible for coordinating the relationships of our Group with government authorities. Mr. Li was first appointed to our Board on May 12, 2016, and was last re-elected on April 25, 2017.

Mr. Li joined our Group in May 2016 as an executive Director. Mr. Li is the director of the Capital Operations Department of CECEP. Mr. Li started his career with the Management Office of State Infrastructure Materials Supply Bureau as a staff member in July 1986. In 1999, he joined CECEP Group and was appointed as deputy director of the Capital Operation Department of CECEP in May 2003 and a director of the Infrastructure Management Department of CECEP in August 2008. He was also appointed as the chief economist of China National Environmental Protection Group under CECEP Group in September 2004.

Mr. Li obtained a bachelor’s degree in economics from Shanghai University of Finance and Economics in the PRC in July 1986, and a master’s degree in business administration from the Open University of Hong Kong in June 2011, respectively.

Mr. Xu Zhan (許瞻), aged 47, is our executive Director. He is mainly responsible for the financial related matters and capital market affairs of our Group. Mr. Xu was first appointed to our Board on November 5, 2014 and was last re-elected on April 25, 2017.

Mr. Xu joined our Group in November 2014 as an executive Director. Mr. Xu has worked in SIIC for over 20 years. He has extensive experience in financial investment. Mr. Xu served as the assistant manager for the Investment Department of SIIC Real Estate Holdings (Shanghai) Co., Ltd from March 1997 to April 2000. He had served as the manager for Finance Department and the assistant general manager from April 2000 to April 2006 for Shanghai Cyber Galaxy Investment Co., Ltd. From April 2006 to November 2009, he had served as the assistant general manager of the finance planning department of SIIC. He has been an executive director of SIHL Holdings, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 363), since November 17, 2016. He had been the director and general manager of Shanghai Cyber Galaxy Investment Co., Ltd from December 2006 to February 2017.

Mr. Xu graduated from the Shanghai Jiao Tong University in the PRC in July 1992 with a bachelor’s degree in engineering and the Norwegian School of Management in Norway in January 2000 with a master’s degree in management, respectively. He is also a fellow of the Association of the Chartered Certified Accountants in the United Kingdom.

Independent Non-executive Directors

Mr. Yeo Guat Kwang (楊木光), aged 57, is our independent non-executive Director. He is mainly responsible for providing independent advice on the operation and management of our Group. Mr. Yeo was first appointed to our Board on September 23, 2009 and was last re-elected on April 27, 2016.

Mr. Yeo was appointed the non-executive chairman of our Company in September 2009 and has been our independent non-executive Director since April 2010. He has been an independent non-executive director of Koyo International Ltd., a company listed on the SGX-ST (stock code: 50C), since July 2009. He was an independent non-executive director of HLH Group Limited, a company listed on the SGX-ST (stock code: H27), since September 2010 to April 2012. Mr. Yeo had also served as an independent director of several companies listed on SGX-ST, namely United Envirotech Ltd. (stock code: CEE) from August 2009 to November 2011, Neo Group Limited (stock code: 5UJ) from June 2012 to May 2014, and China Gaoxian Fibre Fabric Holdings Ltd. (stock code: AZZ) from September 2013 to April 2014, respectively.

Mr. Yeo had been a Member of the Parliament of Singapore from January 1997 to August 2015. He is also the president of the Consumers Association of Singapore and a member of the Workplace Safety and Health Council.

Mr. Yeo obtained a bachelor’s degree in arts from the National University of Singapore in June 1986 and a Master degree in Public Administration and Management in Lee Kuan Yew School of Public Policy of NUS in Feb 2013.

Mr. An Hongjun (安紅軍), aged 48, is our independent non-executive Director. He is mainly responsible for providing independent advice on the operation and management of our Group. Mr. An was first appointed to our Board on March 1, 2018.

Mr. An has around 10 years of working experience in the environmental industry, where he served different roles at Shanghai Chengtou Holding Co., Ltd. (“Shanghai Chengtou”), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600649) and a member of the SSE Corporate Governance Index, from April 2007 to September 2016. Mr. An was a general manager of the company from April 2007 to June 2008 and a president from June 2008 to September 2016. He was a director from June 2007 to September 2016 and was the chairman of the company, the chairman of the strategy committee as well as a member of the remuneration committee from June 2014 to September 2016. Shanghai Chengtou is principally engaged in the businesses of real estate, environmental and venture capital services. Environmental services which Shanghai Chengtou provides include municipal waste transfer, landfill and waste-to-energy services.

As the president/general manager of Shanghai Chengtou for nearly 10 years, Mr. An was responsible for, among others, overseeing and managing the financial affairs of Shanghai Chengtou. He was also the person-in-charge for the accounting related matters of Shanghai Chengtou between 2007 and 2013, during which he was responsible for reviewing and approving the financial statements of Shanghai Chengtou.

Mr. An obtained a bachelor’s degree in Finance from Nankai University in July 1992. He graduated from Fudan University with a master’s degree in World Economics in July 2001 and a doctor’s degree in World Economics in January 2005. He received a doctor’s degree in Global Finance Business Administration from Shanghai Advanced Institute of Finance of Shanghai Jiaotong University in 2016. He was ranked 30th among the Best CEOs of China’s Listed Companies by Jiemian News and Jinri Toutiao in 2017. Mr. An is a member of the private equity professional committee of the Asset Management Association of China.

Mr. Zhong Ming (鐘銘), aged 31, is our independent non-executive Director. He is mainly responsible for providing independent advice on the operation and management of our Group. Mr. Zhong was first appointed to our Board on March 1, 2018.

Mr. Zhong has been an executive director of Yanlord Land Group Limited, a real estate development company listed on the SGX-ST (stock code: Z25) since October 2016 and is responsible for the investment and project operation of the company.

In addition, Mr. Zhong Ming has held directorships in various subsidiaries of Yanlord Land Group Limited, including Shanghai Renan Property Development Co., Ltd. since July 2016, Tianjin Yanlord Beiyang Real Estate Co., Ltd. since July 2016, Tianjin Yanlord Hehai Real Estate Co., Ltd. since April 2016 and Tianjin Shenglin Property Development Co., Ltd. since July 2016. He served as an assistant manager of Shanghai Yanlord Property Management Co., Ltd. from August 2013 to December 2013 and an assistant to general manager of Shanghai Renpin Property Development Co., Ltd. from January 2014 to September 2016.

Mr. Zhong graduated from The University of Melbourne with a bachelor’s degree in Commerce in December 2012.

Senior Management

Mr. Huang Hanguang (黃漢光), aged 55, has been the general manager of our Company since July 2010. He is mainly responsible for the project operations of our Group.

From April 2003, he has been the chairman of SIIC Environment Holdings (Wuhan) Co., Ltd. He has also been the managing director of SIIC Environment Holdings (Wuhan) Co., Ltd. since July 2010. He was the chief executive officer and executive Director of our Company when it was previously known as Asia Water Technology Limited and listed on the SGX-ST Catalist in 2005. From May 2011, he has been the director and chairman of board in Wuhan Huangpi Kaidi Water Co. Ltd., Wu Han Xin Waste Water Treatment, Huang Shi Kaidi Water Co., Ltd., and Tian Men Kaidi Water Co., Ltd.. He has also been the director and chairman of the board of Yinchuan SIIC Sewage Treatment Co. Ltd. from November 2014. He has been a chairman of board of directors of Ranhill since November 2016.

Mr. Huang has more than 20 years of experience in the water treatment industry. From August 1984 to December 1988, Mr. Huang had been employed by the Ministry of Water Resources and Electric Power of the PRC as a specialist engineer in chemistry and environmental protection. From January 1989 to December 1992, he had worked in the China Electricity Council as a specialist engineer in chemistry and environmental protection. He served as the vice chairman of Wuhan Kaidi Electric Power Co., Ltd. since October 1998 and he stepped down from this position in November 2004. For the period between January 1993 and September 2002, Mr. Huang had also worked as a director and general manager of several other companies in the power generation industry. From February 2003 to September 2009, he had been our executive Director and the chief executive officer of our Company.

Mr. Huang obtained a bachelor’s degree in power plant chemistry engineering from Wuhan University in the PRC in July 1984.

Mr. Wang Peigang (王培剛), aged 55, has been the deputy general manager of the Company since July 2010. He is mainly responsible for liaising with government bodies on regulatory matters of our Group. He has sat on the boards of the various subsidiaries of our Company. He has been the director of SIIC Environment Holdings (Wuhan) Co., Ltd. since July 2010 and the director of the board of Wuhan Hanxi Sewage Treatment Co. Ltd. since October 2011.

Mr. Wang started his career in the Ministry of Water Resources and Electric Power of the PRC in August 1984. From January 1993 to May 2007, he had taken on managerial roles at several energy resource companies such as Beijing Geely Energy Co., Ltd., Ertan Hydropower Development Co., Ltd., Huaibei Guoan Power Co., Ltd., Tianjin SDIC Jinneng Electric Power Co., Ltd and SDIC Xuancheng Electric Power Co., Ltd. He was the director for the reorganisation of our Company from May 2007 to February 2010 when it was previously known as Asia Water Technology Limited and listed on the SGXST Catalist in 2005.

Mr. Wang obtained a bachelor’s degree in technology from Wuhan University in the PRC in July 1984 and a master’s degree in management science from Renmin University of China in January 2001. He also obtained a senior engineer certification issued by China Development Bank in December 1997.

Mr. Wu Bin (吳斌), aged 44, has been the deputy general manager of our Company since October 2017 and general manager (solid waste division) since January 2013. He is responsible for the management and operation of waste incineration business of our Group.

Mr. Wu started his career in September 1994 as a civil engineer and project manager at China Shenzhen Construction Group. He joined China Shenzhen Special Zone Security Company as the operation manager in the integrated department in August 1997. He was the deputy general manager for Te Zheng Estate Management Company Ltd.. Mr. Wu entered into the environmental protection industry in June 2001 as the deputy president of Shenzhen Hanyang Investment Holdings Ltd. He also cofounded Wenling in September 2006 and served as a director and the general manager of Wenling until December 2012.

Mr. Wu obtained a bachelor’s degree in engineering from Nanjing Dongnan University in the PRC in June 1994 and master’s degree in business and administration from Guang Hua Economic and Management College of Peking University in the PRC in June 2005.

Mr. Yang Anyuan (楊安源), aged 42, has been the deputy general manager of our Company since October 2017. He is responsible for the legal and compliance management of our Group. He joined our Group as a director of SIIC Environment Holdings (Weifang) Co., Ltd. in December 2010 and has held the position since then. In addition, he has served as a board member of Nanfang Water since July 2012, SIIC Environment Holding (Shenzhen) Co., Ltd., and Yiyang City Tap Water Co., Ltd. since December 2015. He has also been a general manager of SIIC Environment Holding (Shenzhen) Co., Ltd. since September 2016.

Mr. Yang joined the SIIC Group in July 2004, since when he had held several management positions in SIIC Management (Shanghai) Co., Ltd. from July 2004 to May 2016. He has held the positions of administrative director and supervisor of SIIC Management (Shanghai) Co., Ltd. since May 2016.

Mr. Yang obtained a master’s degree in laws (economic law) from Hunan University in the PRC in June 2003, and a master’s degree in professional accountancy from The Chinese University of Hong Kong in November 2014. Mr. Yang obtained a lawyer’s practicing certificate issued by the Ministry of Justice of the PRC in August 1996 and a legal professional certificate issued by the Ministry of Justice of the PRC in September 2002.

Ms. Cai, aged 35. She is mainly responsible for the Group’s administration, investor relations, and international investment, assisting the Chief Executive Officer. Ms. Cai has joined the Company since 2013 as a director of administration department and investor relations department. Ms. Cai started her career as the head of the business development department of Shanghai Galaxy Investment Co., Ltd in 2009. Ms. Cai is also a director of certain subsidiaries of the Company, namely Shanghai Pucheng Thermal Power Energy Co., Ltd., Nanfang Water Co., Ltd. and SIIC Environment Holdings (Weifang) Co., Ltd.

Ms. Cai graduated from Tongji University in the People’s Republic of China (the “PRC”) in 2006 with a bachelor’s degree in management science and engineering, graduated from Bocconi University in Italy in 2008 with a master’s degree in finance and graduated from Fudan University in the PRC in 2009 with a master’s degree in business management.